Kapadokija 2021 – Naš dragi kolega Nikola Cimeša je krenuo put Kapadokije kako bismo destinaciju približili našim turistima. Sa puta je doneo puno lepih slika, a pročitajte njegove utiske u nastavku.
Avio kompanija Turkish Airlines je najavila uspostavu direktnih letova iz Ankare, glavnog grada Turske do Beograda. Letove će obavljati njihova regionalna podružnica AnadoluJet. Tako da će od 23. decembra 2021. Beograd biti povezan direktnom linijom sa Ankarom. Na letu do Ankare koristiće se avion Boeing 737-800 sa 180 putničkih mesta, a letovi će se obavljati dva puta nedeljno – četvrtkom (jutarnji let u 10h) i nedeljom (večernji let u 19h).
I upravo kao najavu te linije avio kompanija Turkish Airlines je organizovala promotivno putovanje do čuvene Kapadokije.
Od Ankare do Kapadokije ima oko 3 sata vožnje putem koji je najvećim delom auto – put. Naziv Kapadokija potiče iz persijskog jezika i znači „zemlja lepih konja“. Zbog svoje uloge koju je odigrala tokom ranog hrišćanstva, drugo ime joj je i „Kolevka hrišćanstva“. Hrišćani su našli utočište pod kamenim svodovima Kapadokije još iz doba Rimljana kada su ih progonili i gde su izgradili oko 36 podzemnih gradova i 600 crkava. Ipak, ono po čemu je Kapadokija najpoznatija jesu neobične kamene skulpture, u narodu poznate kao „vilinski dimnjaci“, koje su nastale taloženjem skamenjenog vulkanskog pepela – tufa.
Pre nekoliko miliona godina cela oblast bila je pod jakom vulkanskom erupcijom o čemu i dalje svedoče gorostasne kupole vulkana Erdžies, Hasan i Göllü. Lava se hladila u vulkanske stene koje su vajane vekovima pod uticajem kiše, vetra i sunca u ove monumentalne figure, i danas su jedno od najvećih čuda prirode i nezaobilazna turistička destinacija u Turskoj. Tradiconalne kapadokijske kuće uklesane su u stene neobicnih i veoma lepih oblika i predstavljaju jedinstvena arhitektonska ostvarenja karakteristična za ovu regiju. Te stare kuće i pećine isklesane u vulkanskom tufu danas su pretvorene u hostele, pansione i luksuzne hotele.
Preporučujemo da obilazak započnete sa najvišom tačkom ove regije zamkom Učhisar.
A izlet nastavite posetom otvorenom muzeju Goreme, smeštenog u istoimenoj dolini.
Ako se odlučite da ručate u nekom od lokalnih restorana sa tradicionalnom turskom kuhinjom sigurno nećete pogrešiti. Za svaku preporuku su restorani sa čuvenim vinskim podrumima u selu Urgup. Poseta Avanosu, koji leži na Crvenoj reci, gradu poznatom po proizvodnji keramike još od doba Hetita. Obavezna je poseta jednom od podzemnih gradova Kapadokije kao sto je Kaymakli koji se sastoji od 8 podzemnih spratova, od kojih prvi potiču jos iz perioda ranog hrišćanstva. Otkriven je nešto pre 1964. godine od kada je dostupan posetiocima. Hodnici u ovom gradu su uski, niski i kosi. Grad ima osam spratova od kojih su samo četiri otvorena za javnost.
Posetioce privlači i lepota Ihlara doline – čuveni kanjon, širok do 200m, a dubok izmedju 100 i 150m, sa nekadašnjim manastirima i uklesanim crkvama u stenama, napravljene u periodu izmedju XI i XIII veka sa zanimljivim freskoslikarstvom iz vizantijskog perioda.
Naravno poseta Kapadokiji ne bi bila potpuna bez vožnje balonom u vreme izlaska Sunca. Let balonom traje oko sat vremena i omogućava pregled ovog bajkovitog predela iz ptičije perspektive i predstavlja nezaboravan doživljaj.
Prirodne lepote, dimnjaci, šareni baloni su pejzaži koji vas neće ostaviti ravnodušnim. Arhitektura ovog regiona je jedinstvena u svetu. Muzej na otvorenom, u kome se nalazi mnoštvo manastira i crkvi, unutar kojih su freske koje datiraju iz 10 veka. Simbol Kapadokije, tri vilinska dimnjaka, sa svojim predivnim šeširima su samo od nekih obeležija ove regije koje je čine posebnom.