Talin, prestonica evropske kulture u 2011. godini

Talin je glavni grad Estonije. Nalazi se na obali Finskog zaliva, 82 kilometra vodenim putem od Helsinkija i po 300 kilometara od Stokholma i St. Petersburga. Stari grad je na UNESCO listi zaštićenih kulturnih dobara. Talin je prestonica evropske kulture u 2011. godini. U Talinu je rođen skype.
Iz Beograda smo poleteli tačno na vreme avionom kompanije AirBaltic u pravcu Talina sa presedanjem u Rigi. Nekoliko minuta pre sletanja u Talin smo ugledali Finski zaliv na kome se Talin nalazi. Šuma svuda okolo, sa severne strane oivičena morem. Cela Estonija je u ravnici, najviša tačka je oko 300 metara nadmorske visine. Sleteli smo na mali ali lepo uređen aerodrom i već za nekoliko minuta smo bili u minibusu na putu prema hotelu. Vodič nam je rekao da je centar grada u blizini. Zaista je blizu, samo nekoliko minuta vožnje od aerodroma.Stigli smo u hotel Von Stackelberg koji se nalazi na obodu starog grada, u koji smo se ubrzo uputili.
Večerali smo u restoranu „Maikravh“ koji je opremljen u duhu srednjeg veka. Kiša je povremeno padala a mokri trotoari su starom trgu dali poseban, sjajan izgled.

Jutro je svanulo a oblaci su se veoma brzo kretali, kao i svuda na moru. Posle odličnog doručka krenuli smo u razgledanje grada. Obišli smo Toompea zamak odakle se pruža pogled na ceo grad, crkvu Aleksandar Nevski, crkvu Svete Marije i zgradu Old Town Hall.

Talin ima samo 400.000 stanovnika a cela Estonija 1,3 miliona, što je svrstava u red najmanjih država u Evropi. Toplo smo dočekani u Turističkoj organizaciji Talina gde su nam predstavljeni projekti za razvitak grada u ekonomskom, prostornom i kulturnom pogledu. Večerali smo u posebnom srednjevekovnom ambijentu restorana „Olde Hansa“ koji se nalazi sa zadnje strane zgrade Town Hall-a. Restoran je osvetljen svetlošću sveća, konobari su obučeni u srednjevekovna seljačka odela sa maramama na vrhu glave, a celo ponašanje im je u duhu srednjeg veka i uz puno vike: „Stiže vaše meso, možete ga sami pojesti?“ – a na drvenoj ploči se nalazi skoro pola pečenog praseta.

Sledećeg dana smo krenuli prema Nacionalnom parku Lahemaa. Obilazak smo započeli sa posetom Palmse Manor House, tipičnoj gospodskoj kući iz srednjeg veka sa prelepim detaljima koji odišu vremenom u kome su nastali. Primajuća, spavaća, radna i dnevna soba kao i vinski podrum, kuhinja, letnjikovac na jezeru su potpuno zadržali autentičnost. Bili smo u šumi na samoj obali mora i slikali se sa veliki belim labudovima koji mirno plove po moru. Boravak smo zaokružili prijatnom večerom u restoranu „Karl Friedrich“ na glavnom trgu.

Poseta Talinu je idealna u kombinaciji sa drugim Baltičkim gradovima: Riga, Viljnus, Kaunas ili Helsinki

Prijavite se na naš Newsletter i budite uvek u toku sa našim ponudama