Ulm je grad u Nemačkoj, deo je savezne države Baden-Virtemberg, smešten na obalama Dunava.Ovaj nemački grad prvi put se spominje 854. godine, a Fridrih Barbarosa ga proglašava gradom 1164. godine.Ulm je rodni grad jednog od najgenijalnijih umova čovečanstva Alberta Ajnštajna.
Posle Drugog Svetskog rata Ulm je bio veoma razoren.Tokom decenija Ulm se iz ruševina razvio u savremeni grad kojeg čini skladan spoj arhitekture i duha starog grada Ulma s jedne, i zadivljujuće modernog grada sa druge strane.
Kao gost u ovom gradu nećete ni primetiti da su to ustvari dva grada, Ulm na strani Baden-Württemberg-a i Novi Ulm u Bayern-u . Razdvaja ih on, Dunav.Oba grada imaju oko 170 000 stanovnika .Dok šetate pored Dunava ,bedemom koji je 500 godina star, uživaćete u gracioznom plesu labudova – ukrasa Ulma.Spustite se niz uzano stepenište do Starog grada. Mnoštvo uskih uličica, kaldrmisanih podsetiće vas na sve ono što ste učili o srednjem veku. U Starom gradu ulazite u ,,ribarsku četvrt,, ,čućete šum malih potočića koji se svi zajedno slivaju u Dunav. Zasigurno će vam zastati dah kada ugledate sinonim ovoga grada Ulmer Münster katedralu.
Katedrala predstavlja velelepnu građevinu od koje zastaje dah. Sa najvišim crkvenim tornjem na svetu pravo je obeležje grada.Trg kod Katedrale, sa predivnim spojem istorijske i futurističke arhitekture, predstavlja neverovatno uzbudljivo mesto na kojem se okuplja kako domaće stanovništvo, tako i turisti koji žele iz što boljeg ugla da naprave fotografiju katedrale.Nikako ne treba propustiti priliku da liftom dođete do vrha katedrale.Ukoliko vam se posreći sa lepim vremenom, sa vrha katedrale se vide vrhovi Alpa i najviši vrh Zugspitze , a Ulm vam se čini kao na dlanu.
U daljem obilasku grada, “skockane” uličice odvešće vas do Gradske Većnice čiji je najstariji deo je nastao 1370. godine kao trgovačka kuća, a kao većnica se po prvi put pominje 1419. godine, dok je oko 1520. godine na nju postavljen bogato dekorisan astronomski sat.Na stepeništu većnice imaćete priliku da vidite rekonstruiranu letelicu Albrehta Ludviga Berblingera, legendarnog „ulmskog krojača”. Nažalost, njegovi pokušaji letenja pre dobrih 200 godina nisu urodili plodom: odlučujućeg dana povoljni vetrovi su „zakazali”, a „let” se završio u vodama Dunava.
Ulm krije još mnoge impozantne građevine i priče koje ih prate. Mi smo vam samo otkrili delić ovog fenomenalnog grada, ne bi li vas zaintrigirali da ga posetite. Sve ostalo saznaćete obilazeći grad, praveći pritom kratke pauze u nekoj od pivnica na otvorenom.
Posebna pogodnost za sve turiste je što brzim komfornim vozovima Nemačke železničke kompanije Deutsche Bahn mogu putovati u Ulm i druge nemačke i evropske gradove.
Već se pakujete?! To je pravi potez, Ulm Vas nestrpljivo očekuje!